Menü Kapat

Üniversitemizde “Jeopolitik ve Jeoekonomik Bağlamda Akdeniz ve Karadeniz Paneli” Düzenlendi

Üniversitemiz İlim ve Medeniyet Topluluğu, alanında uzman isimlerin katılımı ile ‘’Jeopolitik ve Jeoekonomik Bağlamda Akdeniz ve Karadeniz’’ panelini 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü saat 14.30’da İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi Hasan Polatkan Konferans Salonu’nda gerçekleştirdi. Panelde Akdeniz ve Karadeniz’de yaşanan güncel gelişmeler sıcağı sıcağına değerlendirildi.

Panel “Karadeniz’de Enerji Denklemleri”, “Uluslararası Hukukta Doğu Akdeniz Krizi” ve ‘’Bölgesel ve Küresel dengeler açısından Doğu Akdeniz ve Karadeniz’’ başlıkları ile üç farklı oturum şeklinde gerçekleştirildi.

Birinci oturumda İbn-i Haldun Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yaşar SARI, Karadeniz’de bulunan enerji denklemleri üzerine konuştu. SARI Karadeniz’de bulunan enerji kaynaklarının ülkemizde enerji politikası ve ekonomik kalkınma açısından büyük etki yapacağını aktardı.

İkinci oturum İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cüneyt YÜKSEL’in katılımıyla gerçekleşti. YÜKSEL Uluslararası Hukukta Doğu Akdeniz Krizi konusunu ele aldı. Doğu Akdeniz’de bulunan enerji kaynaklarının çıkarılması hususuna uluslararası hukuki çözümlerin neler olabileceğini değerlendiren YÜKSEL, ülkelerin nasıl tavır sergilemesi gerektiği hususunda da fikirlerini ortaya koydu.

Üçüncü oturum İstanbul Medeniyet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Helin SARI ERTEM’in katılımıyla nihayete erdi. SARI ERTEM bölgesel ve küresel sosyo-ekonomik dengeler açısından Doğu Akdeniz ve Karadeniz konusunu ele alırken Çin’in bölgedeki etkisine de vurgu yaptı.

Panel sonunda üç katılımcıya hocalarımızın kitapları hediye edildi.

Posted in Haberler, SKA 10, SKA 16, SKA 7, SKA 8, SKA HABERLERİ