Menü Kapat

“İstanbul Kent Araştırmaları”nın İlk Seminerinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Yer Alan İstanbul’un Tarihi Alanlarındaki Yeniden Kimlik Yaratım Süreçleri Ele Alındı

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen “İstanbul Kent Araştırmaları” seminer serisinin ilk semineri, 16 Nisan 2021 Cuma günü çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Bölüm Araştırma Görevlisi Ayça ÇELİKBİLEK moderatörlüğünde düzenlenen seminere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Yüksek Şehir Plancısı S. Kutlu NEYDİM konuk oldu. NEYDİM, “Tarihi Kentlerde Yeniden Kimlik Yaratımı: Süleymaniye Örneği” başlıklı araştırması ile İstanbul’daki yeniden kimlik oluşturma stratejilerini Süleymaniye örneği üzerinden aktardı.

Araştırmacı UNESCO´NUN Dünya Mirası Listesi´nde de yer alan İstanbul´un kent kimliği ve kültürel mirasının en seçkin örneklerinden biri olan, dönüşüm ve soylulaştırma çatısı altında çoklu etkilere maruz kalan Süleymaniye´yi çok yönlü olarak inceledi. Süleymaniye semtinin tarihi yarımadanın merkezinde yaşadığı değişim ve dönüşümü, geçmişten günümüze alanı şekillendiren planlama çalışmaları eşliğinde ele alarak, alanı hem yapılaşmış çevre hem de sosyal ve kültürel çevre öğeleri üzerinden değerlendirerek detaylı bir çalışma sundu.

Sunumu takiben yapılan soru-cevap bölümünde saha çalışmasında karşılaştığı güçlüklerden bahseden NEYDİM, Süleymaniye’nin etkin ve pozitif bir kentsel dönüşüm geçirebilmesi için gelecekte çizilmesi gereken yol haritasına ilişkin önerilere değindi.

Posted in Haberler, SKA 11, SKA HABERLERİ