Menü Kapat

Kompost Eğitimi

İyi bir davranış olarak gerçekleştirdiğiniz organik geri dönüşüm eyleminiz, düşündüğünüzden daha fazlasını yapıyor. Organiklerin geri dönüşümü atmosferde daha az sera gazı anlamına gelir. Ve kompost kullanmak toprağı besler. Topraklarımız daha sonra bu iyiliği daha sağlıklı gıda, daha temiz su, daha zengin biyoçeşitlilik ve azaltılmış iklim değişikliği etkileri ile karşılar. Elinizden gelenin en iyisini yaptığınız için size teşekkür ederiz.

Zaman geçtikçe dünya genelinde her ülkenin, ne yazık ki, bir şekilde açlık riski ile karşı karşıya kalma riski artıyor. 2017 yılında 821 milyon kişi yeterli beslenemedi. Bununla birlikte, her yıl dünyada üretilen gıdaların 1/3’ü çöpe gidiyor. 2021 yılında dünya genelinde kişi başına 74kg gıda atığı üretildi ve bu atıkların küresel sera gazındaki payı %8. Bir yanda yetersiz gıda, diğer yanda gıda israfı sorunu ile baş başa kaldığımız günümüzde sürdürülebilir bir dünya yaratmada bir kazan-kazan çözümü var: organik atıkların kompostlanması!

Dünya genelinde kompostlama işlemiyle yılda 9 milyon ton karbondioksitin oluşması engelleniyor. Ancak bu rakamların çok az olduğu ve artırılması gerektiği konusunda herkes hemfikir.

Kompost, sadece biyoatıkların atık depolama alanlarında çürümeye bırakılmasının veya yakılarak kaybolmasının zararlı etkilerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda topraktaki organik maddeyi artırarak ve kimyasal gübre ihtiyacını ortadan kaldırarak toprağın sağlıklı kalmasına ve biyoçeşitliliğin korunmasına da yardımcı olur.

Nasıl olduğunu keşfetmek ve kendi gıda atıklarınızı nasıl kompost yapabileceğinizi öğrenmek için 12 Mayıs 2023 Cuma günü İMÜ Sürdürülebilirlik Ofisi’nde kompost eğitimine davetlisiniz.

Bahçecilik eğitmeni Işık BAŞTUĞ tarafından verilecek olan kompost eğitiminde kompostun önemi, yerinde azaltımın önemi, kompost yapımı, kompost çeşitleri, kompost-toprak-bitki ilişkisi konuları ele alınacak ve teorik eğitimin ardından uygulama gerçekleştirilecektir.

Tarih:  12 Mayıs 2023 Cuma
Saat: 13:30
Yer: İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sürdürülebilirlik Ofisi
Göztepe Kuzey Kampüs BİLTAM 5. Kat No:518 Ünalan/İSTANBUL
Not: Eğitime katılan katılımcılara dijital katılım belgesi verilecektir.

Posted in Etkinlikler, SKA 11 Etkinlikleri, SKA 12 Etkinlikleri, SKA 13 Etkinlikleri, SKA 15 Etkinlikleri, SKA ETKİNLİKLERİ