Menü Kapat

“Kuş Göçünde Sulak Alanların Önemi ve Kuş Gözlemciliği” Semineri

Gezegendeki yaşamın temeli:SU

Göçmen kuşların büyük çoğunluğu da yaşam döngüleri boyunca su ekosistemlerine ihtiyaç duymaktadır. İç ve kıyı sulak alanları, nehirler, göller, akarsular, bataklıklar ve göletler kuşların beslenmeleri, içmeleri, yuva yapmaları ve aynı zamanda uzun göç yolculukları sırasında konaklamaları için hayati önem taşımaktadır.

Ancak, ne yazık ki plansız kentleşme ve iklim krizi gibi süreçlerin su ekosistemleri üzerinde yarattığı tahribat, onlara bağımlı göçmen kuşları da tehdit ediyor.

Dünya Göçmen Kuşlar Günü, göçmen kuşların ve yaşam alanlarının korunması ihtiyacını vurgulayan yıllık bir bilinçlendirme kampanyasıdır. Küresel olarak kutlanan bu günde göçmen kuşların karşı karşıya olduğu tehditler ve onları korumak için uluslararası iş birliği ihtiyacı konusunda küresel farkındalığı artırmaya yönelik pek çok etkinlik düzenlenmektedir.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sürdürülebilirlik Ofisi, bu sene “Su” teması ile ele alınan Dünya Göçmen Kuşlar Günü’nde “Kuş Göçünde Sulak Alanların Önemi ve Kuş Gözlemciliği” konularını ele almak üzere şehir plancısı ve kuş gözlemcisi Sezai GÖKSU’yu ağırlıyor. 13 Mayıs 2023 Cumartesi günü, saat 20:00’de GÖKSU tarafından verilecek olan seminer Zoom platformu üzerinden çevrim içi olarak gerçekleştirilecek olup, tüm ilgililerin katılımına açıktır.

Tarih:  13 Mayıs 2023 Cumartesi
Saat: 20:00
Link: https://medeniyet-edu-tr.zoom.us/my/imudec?pwd=aDVhQ0tzRnFFUjBnZGxCSUV3cDFzQT09

Posted in Etkinlikler, SKA 11 Etkinlikleri, SKA 13 Etkinlikleri, SKA 15 Etkinlikleri, SKA ETKİNLİKLERİ