Menü Kapat

Toplum Sağlığı Farkındalığı için 2. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması Gerçekleşti

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Türkiye Organ Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen 2. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması 2021 yılı Aralık ayında sonuçlandı. Pandemi dolayısıyla düzenlenemeyen ödül töreni ve sergi etkinliği, 10 Haziran 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleşti.

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç.Dr. Doğan ARSLAN’ın yürütücülüğünü yaptığı yarışma, Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile diğer kurum ve kuruluşların desteğiyle düzenlendi. Yarışma, organ bağışı gibi toplum sağlığını ilgilendiren ve sağlıklı ve kaliteli yaşama erişimi teşvik eden önemli bir konuda farkındalık yaratırken, sanat ve tasarımın sosyal meselelere değinerek toplumun bakış açısını şekillendirmek için nasıl etkin kullanılabileceğini de gözler ön üne serdi.

2.Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması’na 58 ülkeden 447 sanatçı toplamda 952 çalışmayla katılırken, dördü Türkiye’den toplam on jüri üyesi ise çalışmaları çevrim içi platformda oylayarak puanladı. Yarışmada teşekkür plaketini üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Gülfettin ÇELİK adına Doç.Dr. Doğan ARSLAN, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan YAVUZ’dan teslim aldı. Hem üniversitemiz hem de ülkemiz için oldukça anlamlı olan bu uluslararası yarışmada katılımcı eserler, 17 Haziran 2022 Cuma gününe kadar Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi ve Kültür Merkezi’nde halka açık ve ücretsiz şekilde sergilendi.

Posted in Haberler, SKA 11, SKA 3, SKA HABERLERİ